Miód pszczeli

Miód pszczeli naturalny jest wytwarzany przez pszczoły z nektarów kwiatowych lub spadzi.

 

Proces przekształcania nektaru lub spadzi w miód nazywany jest dojrzewaniem. Podczas tego procesu następuje odparowanie wody oraz zachodzi wiele przemian biochemicznych; m.in. enzymatyczny rozkład sacharozy na cukry proste - glukozę i fruktozę, które są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

 

Świeży miód ma konsystencję gęstego syropu. W miarę upływu czasu miód krystalizuje, co jest jego naturalną właściwością. Dojrzały miód posiada wysoką wartość odżywczą i dietetyczną.

 

 

Miód pszczeli zawiera wiele cennych substancji o właściwościach prozdrowotnych m.in. duże ilości łatwo przyswajalnych cukrów prostych, kwasy organiczne, enzymy i sole mineralne (m.in. sole wapnia, potasu i magnezu), a także substancję hamującą rozwój drobnoustrojów, inhibinę. Właściwości organoleptyczne i skład chemiczny miodu zależą od rodzaju nektaru lub spadzi, sposobu wydobywania miodu z plastra oraz stopnia dojrzałości. Wyróżnia się miody płynne, tzw. patoki i zestalone krupce. Krupce mogą mieć konsystencję drobnoziarnistą, mazistą, średnioziarnistą, galaretowatą, krupkowatą, gruboziarnistą.

 

Miód pszczeli dzielimy na trzy typy: nektarowe, spadziowe i nektarowo-spadziowe (mieszane)

Miód nektarowy pozyskiwany jest z nektaru roślin, słodkiej cieczy wytwarzanej przez nektarniki i stanowiącej pokarm energetyczny pszczół. Wśród tych miodów rozróżnia się miody wielokwiatowe oraz miody jednoodmianowe (akacjowy, gryczany, lipowy, rzepakowy i wrzosowy). Miody spadziowe to miody pozyskiwane ze spadzi, słodkiej, lepkiej cieczy pojawiającej się na liściach i gałązkach niektórych gatunków drzew i krzewów, a niekiedy na roślinach zielonych. Do miodów spadziowych zaliczamy miód ze spadzi iglastaej oraz miód ze spadzi liściastej. Miody nektarowo spadziwoe to miody z nektaru i spadzi. Zaliczamy do nich np. miód leśny.

 

Barwa i aromat miodu pszczelego

Miód w zależności od odmiany  różni się barwą ,smakiem, aromatem i konsystencją.  Właściwości organoleptyczne zależą od rodzaju nektaru lub spadzi, sposobu wydobywania miodu z plastra oraz stopnia dojrzałości. Miody nektarowe  w większości  przypadków  są jasne. Niekiedy odznaczają się zabarwieniem ciemnożółtym, brązowym lub brunatno-czerwonym. Natomiast miody spadziowe są z reguły ciemne. Jeśli chodzi o smak, to istnieją miody o smaku ostrym (lipowy, gryczany), o smaku łagodnym, a nawet bardzo łagodnym (akacjowy). Aromat z kolei w dużym stopniu związany jest z gatunkiem rośliny,  z której zostały zebrane nektar lub spadź. O smaku i aromacie miodu  decydują głównie  składniki olejków eterycznych, pochodzące  z nektaru, a także kwasy organiczne oraz cukry, aminokwasy, garbniki i woski. Barwa miodu uzależniona jest z kolei od obecności związków karotenoidowych. Istotne znaczenie mają także substancje koloidowe  zbudowane z białek, drobin wosku pszczelego, wody i  biopierwiastków.

 

Z czego składa się miód pszczeli

Miód pszczeli zawiera wiele cennych substancji o właściwościach prozdrowotnych m.in. duże ilości łatwo przyswajalnych cukrów prostych, kwasy organiczne, enzymy i sole mineralne (m.in. sole wapnia, potasu i magnezu), a także substancję hamującą rozwój drobnoustrojów, inhibinę. Skład chemiczny zależy od rodzaju nektaru lub spadzi, sposobu wydobywania miodu z plastra oraz stopnia dojrzałości. Węglowodany należą do związków reprezentowanych w miodzie  w największej ilości.  Dominują cukry proste. Miód zawiera ponadto niewielką ilość witamin z grupy B, w tym B1,B2, B6, kwas foliowy, kwas nikotynowy i kwas pantotenowy. W miodzie znajduje się najwięcej potasu, fosforu,  magnezu i wapnia. W nieco mniejszych ilościach  występują  żelazo, krzem, siarka, miedź, fluor, cynk i mangan, a także biopierwiastki takie jak chrom, brom.

 

 

 

 


 

A teraz coś węicej  o miodach odmianowych....

 

 

#Miód nektarowy akacjowy

Jeśli zgaga ci doskwiera, Jeśli wrzód w żołądku wzbiera
miód z akacji cię wspomoże, śluzu doda, kwasy zmoże.
(autor Jerzy Gala)

Miód  akacjowy należy do grupy miodów o delikatnym smaku i aromacie, barwy prawie przeźroczystej. Po skrystalizowaniu jest biały, przypominający śnieg.  Najmniej słodki ze wszystkich miodów. Należy  do miodów najcenniejszym pod względem smakowym.

Szczególnie zalecany dla dzieci (reguluje przemianę materii), ale również lubiany przez dorosłych . Zalecany  w leczeniu choroby wrzodowej żołądka  i dwunastnicy, zapaleń błony śluzowej i stanów  kurczowych jelita cienkiego i grubego. W chorobie wrzodowej przyśpiesza regenerację tkanki  istniejących nadżerek i  owrzodzeń.

 

 

#Miód nektarowy lipowy

Kiedy grypa znów cię zmoże, miód lipowy ci pomoże.
On wyleczy cię z anginy, bez brania tetracykliny. 

(autor Jerzy Gala)

Miód lipowy - należy do powszechnie znanych i lubianych. Ma barwę zielonkawą do jasnobursztynowej. Po krystalizacji zmienia  ją na  białą, lekko złocistożółtą. Charakteryzuje się silnym aromatem, przypominającym woń lipy. Kwiaty lipy  zawierają  olejki eteryczne np. hesperydynę, garbniki i goryczki. Dzięki tym związkom miód lipowy wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe, uspakajające, wykrztuśne. Spożywanie miodu lipowego  wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Zalecany przy przeziębieniach, kaszlu oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zapaleniach zatok obocznych  nosa, w chorobach  dróg moczowych, schorzeniach reumatycznych oraz przy nerwicach.

Jest zaliczany do miodów o wysokiej aktywności antybiotycznej.

 

 

#Miód nektarowy gryczany

Gdy wątroba ci dokucza,  
pamięć słabnie, życie wzburza,  
Miód gryczany serce wzmoże  
a glikogen ci pomoże.
(autor Jerzy Gala)

Miód gryczany  w kolorze ciemnego brązu ma wyraźny zapach kwiatów gryki. W odróżnieniu od innych miodów charakteryzuje się ostrym, swoistym „drapiącym w gardle" smakiem i aromatem. Skrystalizowany ma strukturę kaszkowatą. Jedyny miód, który zawiera  rutynę, a także  znaczne ilości białka ,magnezu, żelaza, czym wyróżnia się od pozostałych miodów.

Zalecany przy niedoborach żelaza w organizmie, rekonwalescentom po zabiegach operacyjnych. Spożywanie miodu gryczanego przyczynia się do wzrostu poziomu hemoglobiny we krwi. Stosowany jest również przy leczeniu nerwic serca i żołądka. Ze względu na zawartość rutyny wskazany przy kruchości naczyń  krwionośnych i wybroczynach. Stosowany w leczeniu schorzeń układu krążenia - szczególnie powstałych na tle miażdżycowym . Zalecany  w chorobach  wątroby i przy osłabieniu wzroku, słuchu i pamięci.
Dr. Jeff Chamberlain uważa, że:
"Choć naukowcy i lekarze nie potrafią jeszcze precyzyjnie wyjaśnić, w jaki sposób miód wspomaga funkcjonowanie organizmu człowieka, to jednak jego naturalne właściwości i składniki działają:
- łagodząco - pomagają stworzyć kojącą warstwę ochroną w gardle,
- jako przeciwutleniacz - pomagają chronić komórki i naprawiać powstałe szkody. Możliwe jest to za sprawą antyoksydantów, w które obfituje miód gryczany,
- przeciwbakteryjne - pomagają zabijać lub hamować wzrost drobnoustrojów, w szczególności bakterii.
- wzmacniająco na układ odpornościowy - wpływają korzystnie na wzrost  cytokin, które zwiększają odpowiedź immunologiczną w organizmie.
Bez leków,  sztucznych dodatków lub jakiejkolwiek ingerencji człowieka, miód gryczany oferuje szeroką gamę naturalnych składników leczniczych!"

Analiza właściwości odżywczych wykazała, że ​​jeśli chodzi o miód pszczeli, to im ciemniejszy, tym zdrowszy. Miód gryczany jest najciemniejszym miodem jaki można otrzymać.
W porównaniu z jasnym, ciemny miód zawiera średnio:

  3 razy więcej żelaza
  8 razy więcej potasu
  13 razy więcej manganu
Źródło: Donner, Landis W. BEEKEEPING IN THE UNITED STATES AGRICULTURE HANDBOOK NUMBER 335. By J. W. White, Jr. 82-91. Print


 

#Miód nektarowy faceliowy

Miód faceliowy ma kolor jasnożółty do jasnozielonego. Ma delikatny (lekko kwaskowy) smak i zapach.

Doskonale wzmacnia organizm i wspomaga leczenie wielu chorób. Zapobiega przeziębieniom oraz stanom zapalnym górnych dróg oddechowych. Pomaga przy leczeniu astmy oskrzelowej.

Wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego: nieżyt, wrzody żołądka i dwunastnicy, problemy z trzustką, wątroba i woreczkiem żółciowym. Zaleca się jego stosowanie po ciężkim wysiłku fizycznym i intelektualnym. Ze względu na łagodny smak i aromat można go stosować zamiast cukru do słodzenia wszelkich napojów i potraw.

 

 

#Miód nektarowo-spadziowy - leśny

Jest miodem mieszanym powstającym z połączenia nektaru kwiatów różnych roślin ze spadzią. Ma bardzo urozmaicony skład, aromat i dużą wartość odżywczą. Miód ten ma barwę od jasnobrązowej z odcieniem zielonego do brązowej.  Smak tej odmiany miodu zależy od roślin, z której zbierany był nektar. Miód ten wykazuje silne działanie antybiotyczne, zwłaszcza jeśli pochodzi z terenów górskich.
Miód leśny doskonale sMiód nektarowo - spadziowy często nazywany jest miodem leśnym.prawdza się w stanach wyczerpania, w chorobach serca i zaburzeniach trawienia.

 

 

#Miód nektarowy rzepakowy

Boli serce, bok drętwieje już miażdżyca ma nadzieję.
Zawał ,zator ,nadciśnienie? Nic z tych rzeczy ozdrowienie.
Co sprawiło stan odnowy? Propolis i miód rzepakowy!
(autor Jerzy Gala)

Miód o barwie jasnożółtej z lekkim odcieniem zielonkawym. Krystalizuje bardzo szybko, często nawet już w plastrach. Skrystalizowany ma konsystencję drobnoziarnistą, smalcowatą i barwę białą.

Jest szczególnie polecany dla chorych z niewydolnością krążenia i w pewnych przypadkach pod kontrolą lekarza - dla cukrzyków. Zalecany również przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Miód rzepakowy wyrównuje w organizmie niedobory potasu, obniża ciśnienie krwi. Poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen i elementy odżywcze.

Stosowany zewnętrznie, w przypadku oparzeń, zapobiega tworzeniu się pęcherzy i związanych z nim infekcji.
 

 

#Miód spadziowy, spadź z drzew iglastych

Miód spadziowy - w  Polsce przeważają miody ze spadzi jodłowej  i świerkowej. Miód spadziowy  jest barwy ciemnej , od szarozielonej poprzez brązową  do czarnej. Miód spadziowy krystalizuje w grudkach, ma zapach lekko korzenny a w smaku  jest  łagodny, raczej mało słodki. Miód spadziowy z drzew iglastych wykazuje działanie  przeciwzapalne, antyseptyczne, wykrztuśne i  charakteryzuje się dużą aktywnością  antybiotyczną. Znajduje  zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych  oraz przy stanach zmniejszonej odporności  organizmu. Działa bakteriobójczo. Podawany jest chorym cierpiącym na schorzenia reumatyczne, skórne i układu nerwowego. W Niemczech miód spadziowy podawany jest górnikom pracującym w kopalniach uranu, ponieważ przeciwdziała napromieniowaniu jonizującemu. Zalecany dla osób dużo pracujących przy komputerze. Uniwersalne działanie miodu spadziowego spowodowało, że  nazywamy go w Polsce miodem "królewskim" lub "papieskim".

 

 

#Miód spadziowy, spadź z drzew liściastych

Miód ten pochodzi ze spadzi z  drzew liściastych, m.in: buku, klonu, topoli, brzozy, lipa, śliwy. Ma barwę od jasnobrązowej do czerwonej z  zielonym odcieniem. Smak tego miodu zależy od rodzaju pyłku zbieranego przez pszczoły przy jego produkcji. Delikatny w smaku.

Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, układu moczowego, dróg żółciowych oraz stawów. Zalecany  osobom pracującym, lub  spędzającym dużo czasu przed komputerem.
 

 

#Miód nektarowy wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy, każdy ci to powie,
wyleczy z alergii i zapewni zdrowie.
(autor Jerzy Gala)

Miód  "tysiąca kwiatów". Jest najpopularniejszą odmianą miodu. Posiada duże wartości odżywcze i smakowe. Zalecany dla dzieci, jak i dorosłych. Codzienne spożywanie rozpuszczonego w szklance przegotowanej i przestudzonej  wody z 1 łyżką miodu (przygotowanego na wieczór)  i ewentualnie z sokiem cytryny, wzmacnia i uodparnia organizm. Ma barwę od jasnokremowej do ciemno herbacianej. Po skrystalizowaniu jasnoszary lub jasnobrązowy. Smak różnorodny zależny od mieszanki nektarów przyniesionych do ula.

Miód wielokwiatowy stosowany jest  często  w  chorobach alergicznych. 

Mnogość antygenów pyłkowych pozwala  na stosowanie go w myśl podstawowej zasady homeopatycznej ”podobne podobnym lecz”.

 

 

 

#Miód nektarowy wrzosowy

Chcesz mieć nerki w dobrym stanie i siusiać na każde wezwanie ?  
Chcesz sprawny mieć gruczoł krokowy?  Jedz codziennie miód wrzosowy!
(autor Jerzy Gala)

Miód wrzosowy w stanie płynnym ma zabarwienie czerwonobrunatne.  Krystalizuje dość szybko, przybierając konsystencje galaretowatą. Ma silny aromat, przypominający zapach kwiatów wrzosu. W smaku jest niezbyt słodki, lekko gorzkawy, ostry.

Zalecany przy chorobach moczowych i prostaty, przy kamicy nerkowej oraz przy zapaleniach jelit i biegunkach.

Miód wrzosowy charakteryzuje się niską aktywnością biotyczną.


Powyższe informacje mają charakter edukacyjny i nie stanowią porady medycznej.

NAZWA FIRMY

 

adres

Adres:

Pasieka Kujawska
Joanna Pawłowska-Tyszko

ZAKŁAD PRODUKCYJNY

ul. Wojska  Polskiego 29a
87-840 Lubień Kujawski

 

facebook twiter youtube

 

DANE KONTAKTOWE

 

telefon

telefon/fax:

+48 542 843 119

mail

biuro@miodypolskie.com

 

nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0216 0630

 

NIP : 9531738909 Regon : 091605301

NA SKRÓTY:

 

O NASZEJ FIRMIE

OFERTA FIRMY

REALIZACJE

KONTAKT

Jesteśmy uczestnikiem Programu

RZETELNA Firma

Sprawdź naszą rzetelność na

https://rzetelnafirma.pl/LWZC9N65