MLECZKO PSZCZELE
Mleczko pszczele to jasna, gęsta substancja o lekko kwaśnym smaku, prawie bezwonna. Wytwarzane jest przez pszczoły robotnice. Ma decydujący wpływ na to czy larwa rozwinie się w robotnicę czy w królową.
Mleczkiem karmione są larwy robotnic i trutni przez 3-4 dni, matka jest karmiona przez cały okres. Zawiera wodę, węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy oraz inne substancje odżywcze. Ma właściwości bakteriostatyczne. Stosowane u ludzi zwiększa odporność, usuwa zmęczenie i pobudza apetyt.
Jest także stosowane do wyrobu kosmetyków.

Text...

Właściwości mleczka pszczelego
Mleczko pszczele jest wydzieliną produkowaną przez młode pszczoły robotnice. Ma biały lub lekko żółtawy kolor. Smakuje – w zależności od spożywanego przez pszczoły pokarmu – kwaskowo-gorzko lub lekko słodkawo. Konsystencja mleczka jest nieco galaretowata.
Mleczko pszczele ma korzystny wpływ na układ krążenia. Przyjmowanie go wyrównuje ciśnienie tętnicze ze względu na obecną w płynie acetylocholinę. Obniża również ciśnienie tętnicze i ma działanie przeciwmiażdżycowe – to sprawia, że obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Odnawia także tkanki, przyspiesza proces gojenia ran i oparzeń.
Mleczko pszczele odbudowuje kolagen, więc przyspiesza proces zrastania się kości – aż trzykrotnie. Świeże mleczko pszczele ma działanie bakteriobójcze i szczególnie skutecznie usuwa bakteria takie jak:
- gronkowiec złocisty
- dwoinki zapalenia płuc
- pałeczki jelitowe
- prątki gruźlicy
- drożdżaki
- pleśnie