PIERZGA
to podstawowy pokarm pszczół. Powstaje z pyłku kwiatowego, przynoszonego do ula przez pszczoły, który jest następnie mieszany z miodem i śliną pszczół. Mieszanka taka pszczoły ubijaną w komórkach plastrach, a następnie ulega to fermentacji mlekowej, co czyni takąmieszankę całkowicie odporna na pleśń i procesy gnilne.
Pierzga ma postać twardych grudek o nieregularnym kształcie i ciemnobrązowej barwie.

Text...

PIERZGA WŁAŚCIWOŚCI
jest świetnym środkiem do odżywienia i ogólnego wzmocnienia organizmu i ze wzgłedu na te właściwości nazywana pszczelim chlebem.
Działania te wynikają z dużej zawartości związków odżywczych w pierzdze.
Sprawdzi się jako naturalny preparat „na skórę, włosy i paznokcie”, w rekonwalescencji, w problemach z apetytem, a także u osób aktywnych fizycznie.
Pierzga pszczela jest źródłem cennych składników odżywczych. Zawiera ona między innymi:
węglowodany,,białka – w większej ilości niż w pyłku kwiatowym,
tłuszcze nienasycone i nasycone, aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć,
witaminy A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D oraz K,
fosfor, żelazo, krzem, mangan, potas, miedź, sód
Właściwości lecznicze pierzgi pszczelej sprawiają, że znalazła ona szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Pierzga wzmacnia i regeneruje organizm, dlatego jest polecana w okresie spadku odporności oraz rekonwalescencji po operacjach. Przyjmuje się ją także w przypadkach przewlekłego zmęczenia i wzmożonego wysiłku umysłowego oraz przy niedoborze witamin i składników mineralnych. Pierzga sprawdza się również w stanach depresyjnych, wspomagając pracę układu nerwowego.
Pierzga pszczela wspiera też funkcjonowanie układu pokarmowego – reguluje jego pracę, wspomaga leczenie wrzodów żołądka i oczyszcza wątrobę. Jest polecana także przy biegunkach i zaparciach. Pierzga wzmacnia również naczynia krwionośne, wspiera leczenie anemii, a ponadto działa bakteriobójczo, dzięki czemu może być przyjmowana przy przeziębieniach.
Text...