Miód pszczeli gryczany

Gdy wątroba ci dokucza,  
pamięć słabnie, życie wzburza,  
Miód gryczany serce wzmoże  
a glikogen ci pomoże.
(autor Jerzy Gala)

Miód gryczany  w kolorze ciemnego brązu ma wyraźny zapach kwiatów gryki. W odróżnieniu od innych miodów charakteryzuje się ostrym, swoistym „drapiącym w gardle" smakiem i aromatem. Skrystalizowany ma strukturę kaszkowatą. Jedyny miód, który zawiera  rutynę, a także  znaczne ilości białka ,magnezu, żelaza, czym wyróżnia się od pozostałych miodów.

Zalecany przy niedoborach żelaza w organizmie, rekonwalescentom po zabiegach operacyjnych. Spożywanie miodu gryczanego przyczynia się do wzrostu poziomu hemoglobiny we krwi. Stosowany jest również przy leczeniu nerwic serca i żołądka. Ze względu na zawartość rutyny wskazany przy kruchości naczyń  krwionośnych i wybroczynach. Stosowany w leczeniu schorzeń układu krążenia - szczególnie powstałych na tle miażdżycowym . Zalecany  w chorobach  wątroby i przy osłabieniu wzroku, słuchu i pamięci.

Dr. Jeff Chamberlain uważa, że:
"Choć naukowcy i lekarze nie potrafią jeszcze precyzyjnie wyjaśnić, w jaki sposób miód wspomaga funkcjonowanie organizmu człowieka, to jednak jego naturalne właściwości i składniki działają:
- łagodząco - pomagają stworzyć kojącą warstwę ochroną w gardle,
- jako przeciwutleniacz - pomagają chronić komórki i naprawiać powstałe szkody. Możliwe jest to za sprawą antyoksydantów, w które obfituje miód gryczany,
- przeciwbakteryjne - pomagają zabijać lub hamować wzrost drobnoustrojów, w szczególności bakterii.
- wzmacniająco na układ odpornościowy - wpływają korzystnie na wzrost  cytokin, które zwiększają odpowiedź immunologiczną w organizmie.
Bez leków,  sztucznych dodatków lub jakiejkolwiek ingerencji człowieka, miód gryczany oferuje szeroką gamę naturalnych składników leczniczych!"


Analiza właściwości odżywczych wykazała, że ​​jeśli chodzi o miód pszczeli, to im ciemniejszy, tym zdrowszy. Miód gryczany jest najciemniejszym miodem jaki można otrzymać.
W porównaniu z jasnym, ciemny miód zawiera średnio:


  3 razy więcej żelaza
  8 razy więcej potasu
  13 razy więcej manganu

Źródło: Donner, Landis W. BEEKEEPING IN THE UNITED STATES AGRICULTURE HANDBOOK NUMBER 335. By J. W. White, Jr. 82-91. Print


Powyższe informacje mają charakter edukacyjny i nie stanowią porady medycznej.

strzałka do góry
Ładuję stronę ...