28 lutego na uroczystej gali ogłoszono wyniki konkursu Przczelarz Roku 2014. Gala poprzedzona została konferencją nt. Znaczenia bioróżnorodności i zasad społecznej odpowiedzialności biznesu w rozwoju pszczelarstwa.
Składniki: miód gryczany - 0.5 kg, spirytus - 1litr, woda - 1litr, cytryna 1 sztuka
Wykonanie:Przegotowaną ostudzoną wodę, miód, spirytus wlać do gąsiora. Dodać wyciśnięty sok z cytryny. Dokładnie wymieszać. Odstawić na kilka dni w chłodne miejsce.
Otrzymaną nalewkę przefiltrować, zlać do butelek.
Odstawić na kilka miesięcy w chłodne miejsce. Nie krócej jednak niż na 2-3 miesiące.
Im dłużej leżakuje tym lepiej smakuje...
Składniki: miód pszczeli (jasny) - 1 kg, starta skórka z dwóch cytryn, 10 gramów korzenia imbiru, wódka - 1litr
Wykonanie: Do słoja wlać miód. Zalać to wódką, dodać imbir oraz skórkę z cytryn. Dokładnie wymieszać. Odstawić na miesiąc w chłodne i ciemne miejsce.
Otrzymaną nalewkę przefiltrować, zlać do butelek.
Odstawić na kilka miesięcy w chłodne miejsce. Nie krócej jednak niż na 1-2 miesiące.
Im dłużej leżakuje tym lepiej smakuje....
Składniki: spirytus - 0.5 litra, miód - 1 szklanka, goździków - 7 sztuk, gałka muszkatołowa - ćwierć, mielony imbir - pół łyżeczki, pół laski wanilii, kawałek kory cynamonu, kawałek suszonej skórki pomarańczowej, ziele angielskie - 4 ziaren, woda - pół szklanki
Wykonanie: Przyprawy zalać wodą i gotować na małym gazie, aż pozostanie 1/3 szklanki płynu. Podgrzać miód. Do gorącego wlać spirytus i wodę z przyprawami. Zlać do butelki z szeroką szyjką. Zostawić na 48 godzin. Przecedzić. Przelać do karafki i pozostawić na 2 tygodnie by się przegryzła.
I już można się "leczyć" w długie zimowe wieczory.
Składniki: spirytus - 1 litr, miód - 0,5 kg, goździków - 7 sztuk, gałka muszkatołowa - szczypta
pół laski wanilii, kawałek kory cynamonu, cienko okrojona skórka z 1 pomarańczy, ziele angielskie - 5 ziaren, woda - pół litra.
Wykonanie: Miód przyrumienić w garnku razem z korą cynamonu, goździkami, gałką, wanilią i zielem angielskim. Dodać wodę i zagotować. Po lekkim wystudzeniu wlać spirytus i skórkę cytrynową wymieszać, szczelnie zamknąć i odstawić na 1-2 dni.Przefiltrować i rozlać do butelek i zakorkować. Pozostawić na 2 tygodnie by się przegryzła.
I już można się "leczyć" w długie zimowe wieczory. Można tez podawać na ciepło.
Składniki: spirytus - 1 litr, miód - 0,5 kg, kwasek cytrynowy - 4 mililitry, woda - 1 szklanka,
zaprawa korzenna:
Do słoika włożyć trzy gramy cynamonu, trzy gramy imbiru, kilka goździków, dwa gramy gałki muszkatołowe oraz laskę wanilii. Wszytko powinno być wcześniej drobno rozdrobione. Zalać spirytusem (150 gramów). Odstawić na 2 tygodnie często mieszając. Następnie przefitrować.
Wykonanie: Wodę wlać do emaliowanego garnka, pogrzać i dodać miód. Gotować kilkanaście minut. po lekkim przestudzeniu dodać powoli spirytus następnie kwasek cytrynowy oraz zaprawę korzenną. Przelać do szklanego naczynia, szczelnie zamknąć i pozostawić na pół roku aby się sklarowało. Przefiltrować i rozlać do butelek i zakorkować. I już można radować się jego smakiem.