Apteka - propolis

Maść propolisowa

Maść (do użytku zewnętrznego) powinna składać się z 10-12 g propolisu, 20 g lanoliny i 68 -70g białej wazeliny. I w tym wypadku kit pszczeli powinien być użyty w postaci czystego roztworu propolisowego, którego pobraną ilość (do naczynka porcelanowego) przelicza się na dawkę zawartego w nim kitu pszczelego (10-12 g), wchodzącą w skład maści. Po zgęstnieniu płynu, co następuje wskutek wyparowania znacznej ilości zawartego w nim alkoholu, trzeba dodać lanolinę i wazelinę, a następnie całość dokładnie wymieszać. Maść kładzie się cienką warstwą na schorzałe miejsca skóry, po czym zabezpiecza opatrunkiem z gazy i opaską (bandażem). Zabieg ten stosuje się dwa razy dziennie.

Na nagniotki

Do usuwania nagniotków dawniej powszechnie wykorzystywano maści z kitu pszczelego. A oto jeden z przepisów wynotowany ze starego kalendarza pszczelarskiego.  50g propolisu i 20g wosku włożyć do naczynia polewanego. Wcisnąć sok z jednej cytryny  i ucierać na blasze tak długo, aż powstanie jednolita maść. Cienką warstwę tej  maści przykłada się na kawałku płótna  na nagniotek codziennie, aż zupełnie zbieleje.  Po namoczeniu można wyjąć nagniotek wraz z korzeniem.  Warto smarować nogi gliceryną. Naturaliści uważali, że skutecznie łagodzą  boleści okłady z nalewki arniki, przykładanie proszku z kredy wymieszanej z utartym czosnkiem. Lekiem  bywa  też  kit  pszczeli  wcześniej  rozmiękczony.  Przykłada  się  go wprost na nagniotka.  Współczesna kosmetyka radzi stopy z odciskami namoczyć w ciepłej wodzie  z dodatkiem soli kuchennej, boraksu lub sody, ścierać pumeksem  i natłuszczać  m. in. lanoliną.  

Nalewka z kitu pszczelego

Najczęściej w warunkach domowych używa się w kuracjach nalewki z kitu pszczelego. Dobrze jest uzyskać go z zaufanego źródła, nie prowadzącego zbyt intensywnej gospodarki pasiecznej. Najczęściej nalewkę sporządza się rozpuszczając 50 g propolisu w pół litra spirytusu albo alkoholu 70%. Ciemne naczynie (butelkę) stawiamy w ciemnym pomieszczeniu. Często potrząsamy. Po kilkunastu dniach nalewka jest gotowa. Odcedzamy ją. Możemy uzupełnić propolis spirytusem do właściwej proporcji. Najczęściej zaleca się pijać dwa razy dziennie w ciągu dnia po 15-20 kropli, jako środek wzmacniający, uodporniający, też leczący. Nalewkę stosuje się również w leczeniu wykwitów skórnych, astmy, grzybicy i wrzodów żołądka.

*Powyższe informacje mają charakter edukacyjny i nie stanowią porady medycznej.

strzałka do góry
Ładuję stronę ...