28 lutego na uroczystej gali ogłoszono wyniki konkursu Przczelarz Roku 2014. Gala poprzedzona została konferencją nt. Znaczenia bioróżnorodności i zasad społecznej odpowiedzialności biznesu w rozwoju pszczelarstwa.
Syrop z aloesu z pokrzywą bywa pomocny w leczeniu trądziku pospolitego, ale z powodzeniem można go również wykorzystać we wszystkich innych dolegliwościach łączących się z „nieczystą krwią”, wyrzutami skórnymi. Przygotować po 600 g miodu i czerwonego wina oraz 15-20 zielonych liści aloesu, także po 50 g korzeni pokrzywy i łopianu. Z liści aloesu usunąć kolce, zemleć w maszynce do mięsa. Wszystkie składniki gotować w łaźni wodnej (wodnej kąpieli) na małym ogniu przez 60 minut. Przecedzić po ostygnięciu przez cienkie płótno. Dobrze wycisnąć resztki. Używać 1 łyżkę trzy razy dziennie dwadzieścia minut przed jedzeniem.
Do sporządzenia mikstury wykorzystuje się miód, cebulę i zioła. Obrać pół kilograma cebuli. Drobno pokroić. Rozbić, rozdrobnić jedną łyżkę anyżu. Zmieszać z cebulą. Dodać do tego łyżkę siemienia lnianego, jeżeli ktoś lubi może również dodać pokrojony ząbek czosnku. Wymieszać. Zalać litrem wody. Gotować na małym ogniu ok. 20 min. Następnie dodać od 3 do 4 łyżek miodu, jedną łyżkę ziela podbiału i jedną łyżkę liści i kwiatu lebiodki pospolitej. Wszystko gotować jeszcze ok. 10 min. Odstawić. Używać przy kaszlu od pół do jednej łyżeczki, trzy razy dziennie 20 min. przed jedzeniem.
Kaszel, przeziębienia popularne domowym sposobem kuruje się z wykorzystaniem miodu. Przed kilkudziesięciu laty, polscy pszczelarze radzili, by w uporczywym kaszlu pijać mleko z miodem. Na szklankę przegotowanego białego napoju bierze się 1-3 łyżeczki. Bułgarska medycyna ludowa suchy kaszel z temperaturą leczyła mieszankami: ćwierć kilograma miodu podgrzać w kąpieli wodnej. Miód musi się rozpuścić, ale jego temperatura nie może być wysoka, by nie utracić jego cennych wartości biologicznych. Oddzielnie zemleć na drobny proszek po 15 g przypraw korzennych: goździków, cynamonu i gałki muszkatołowej. Przyprawy dobrze wymieszać z miodem. Stosować od pół do jednej łyżeczki (starszym dawkę większą), trzy razy dziennie na około 20 minut przed jedzeniem.
W przegotowanej wodzie rozpuścić sól. Tak przygotowany roztwór ostudzić i dodać miód. Pić aż do ustania biegunki. Znakomicie uzupełnia także straty wody w organizmie.
Cytryny pokroić w plasterki. Zalać wodą. Dodać miód (najlepiej lipowy). Całość zagotować. Ostudzić. Stosować jako koncentrat. Pić z ciepłą wodą, kiedy zaczyna drapać w gardle.